Komentarze dzienne

Konsolidacja na jenie

Środowe posiedzenie Fed pomogło dolarowi zyskać na sile. Wczoraj z tych zysków inwestorze trochę oddali. Niezbyt dobre nastroje panowały na rynkach giełdowych – zarówno w Polsce jak i USA.

Choć amerykańskie indeksy zakończyły dzień na minusach, to otwarcie sesji było korzystne. Indeks DJIA od razu osiągnął najwyższą w historii wartość. W Polsce indeks WIG20 próbował walczyć o poziom 2500 pkt, kończąc jednak dzień 1.24% niżej. Na rynku walutowym dolar przeważnie tracił do swych konkurentów, zachowując jednak większość środowych wzrostów. Dobrze na tle dolara wypadł funt. Brytyjska waluta umocniła się za sprawą plotek dotyczących dzisiejszego wystąpienia premier Theresy May, która rzekomo ma złagodzić stanowisku rządu w sprawie warunków Brexitu.

Wczoraj zakończyło się też posiedzenie Banku Japonii, który nie zmienił wysokości stóp procentowych. Dziś będzie miało natomiast miejsce wiele wystąpień poszczególnych członków Europejskiego Banku Centralnego, z prezesem na czele. Być może usłyszymy coś, co zdradzi plany EBC lub oczekiwania co do kursu euro. Tymczasem rynki przygotowują się już na weekendowe wybory parlamentarne w Niemczech – wielu brokerów forexowych podniosło wymagania odnośnie depozytu zabezpieczającego, oczekując zwiększonej zmienności na rynku.

Tymczasem rynek USD/JPY wyszedł bokiem z dużego kanału spadkowego.  Równocześnie wskaźnik RSI jest już ponad pułapem 50pkt.  Wygląda to więc na boczną konsolidację w obszarze 109-114. Newralgicznym punktem może też być powrót RSI do wspomnianego poziomu, choć w klasycznych konsolidacjach nie musi mieć to znaczenia.

Sylwester Majewski

Comments