Komentarze dzienne

Obawy o zmienność po EBC

W ostatnim dniu przed decyzją EBC euro zyskiwał na sile do dolara. Zmiany na rynku walutowym nie były duże, co powinno zmienić się już dziś. Część strat odrobił też rynek ropy.

Po ubiegłotygodniowym zamieszaniu z frankiem szwajcarskim, rynek walutowy wydaje się być mocno sparaliżowany strachem. W obawie przez nagłym wzrostem zmienności jaki może mieć miejsce po decyzji Europejskiego Banku Centralnego, większość głównych brokerów walutowych wprowadziła wczoraj zwiększone wymagania dotyczące depozytów zabezpieczających(to samo wymusiła też NFA). Wszystko po to, aby uniknąć potężnych strat, jakich doświadczyła część rynku w ubiegły czwartek. Wydaje się, że uruchomienie programu skupu obligacji jest już pewne – pozostaje kwestia ustalenia ostatecznej formuły i skali zakupów.

Tymczasem dolar kanadyjski zareagował wczoraj dużym osłabieniem po decyzji Banku Kanady. Obniżono bowiem główną stopę procentową do poziom 0.75%, z wcześniejszego 1.0%. Dziś jednak wszystkie oczy skierowane będą na Europejski Bank Centralny. Rozsądnym wyjściem wydaje się odpuszczenie sobie dziś handlu do godziny co najmniej 16:00 i wcześniejsze zamknięcie otwartych dotychczas pozycji. Zmiany mogą być gwałtowne.

Trend spadkowy na eurodolarze jest tak mocny, iż pokonane dołem zostały wszystkie nasze kanały spadkowe. Praktycznie jedynym pozytywem na wykresie EUR/USD jest układ wskaźnika RSI który sugeruje możliwość wystąpienia odbicia od dolnej linii swojego kanału wzrostowego. Czy to wystarczy? Poziom 1.15 jest ważnym wsparciem. Opór mamy na 1.20. jeśli dziś nastąpi mocna wyprzedaż z nagłym odwrotem, to może być to punkt zwrotny w horyzoncie kilku-kilkunastu dni. W innym przypadku spadki będą kontynuowane.

Sylwester Majewski

Comments